Nagy érdeklődés mellett zajlott június 11-én délelőtt az „Ipari 5G technológia és a Jövő Gyára” online konferencia, mely a BME FIEK és a VIK közös szervezésben valósult meg.
A konferencián a távközlésben és a kommunikációs technológiák alkalmazásában élenjáró intézmények, vállalkozások elismert szakemberei ismertették véleményüket az 5G technológia fejlesztéséről és bevezetéséről, valamint a benne rejlő hazai K+F és üzleti lehetőségekről, amelyet több mint 170-en követtek figyelemmel az interneten keresztül.
A konferencia ideje alatt érkezett kérdések 5G témában és a hozzájuk kapcsolódó szakértői válaszok
Kérdés Dr. Vári Péterhez:
A német Bundesnetzagentur allokált globális, nem szolgáltatóhoz kötött frekvenciát ipari 5G célra (3720-3800 MHz). Magyarország tervezi hasonló globális ipari frekvenciasáv kijelölését?
https://www.bundesnetzagentur.de/SharedDocs/Downloads/DE/Sachgebiete/Telekommunikation/Unternehmen_Institutionen/Frequenzen/OffentlicheNetze/Mobilfunk/EckpunkteBedarfsermittlung.pdf?__blob=publicationFile&v=2
Dr. Vári Péter válasza:
Az NMHH folyamatosan vizsgálja a piaci-, és frekvenciahasználati igényeket. Legutóbb 2019 decemberében tartott nyilvános konzultáción kerültek bemutatásra azok a sávok (ISM sávokon túl) (pl. 2300 MHz), melyek alkalmasak lehetnek a kérdésben foglalt esetleges igény kielégítésére. A konzultáción és azt követően sem érkezett be ilyen igény. Az 5G árverésen értékesített sávok (700, 2100, 3600 MHz) alkalmasak ipari igények kielégítésére is, együttműködve a nyertes szolgáltatókkal. Az együttműködés elősegítését, annak keretét az NMHH az árverési dokumentációja is rögzítette, melyet a nyertes szolgáltatók is elfogadtak. Még az elején tart az 5G hálózat építése hazánkban, de már látunk példát lokális 5G hálózatok építésére vonatkozó együttműködésekre.
A konferencia előadóinak prezentáció itt tekinthetőek meg:
Hogyan jutunk ötről a hatra? Az 5G Koalíció jövőképe – Mácz Ákos (5G Koalíció)
Az 5G előszobájában – Vári Péter (NMHH)
5G state-of-the-art – 3GPP Release 16, 17 – Bertényi Balázs (Nokia, 3GPP)
5G ipari technológia megvalósítása, felhasználási lehetőségei – Lázár Zoltán (Nokia)
5G privát hálózati megoldások és alkalmazásuk az iparban – Seress Bence (Vodafone)
Digitális megoldások hatékonyságának növelése 5G technológiával Ipar 4.0 környezetben – Bajkó Zoltán (Continental)
Hatékonyság növelése 5G technológiával – Zseli Máté (Continental)
Ipar 4.0 shop-floor – rugalmas kommunikáció 5G-n – Kovács László (BME I4.0 TK)
5G technológia lehetőségei a logisztikában – Bohács Gábor (BME KJK)